FIGYELEM! Rendkívüli OGYÉI közlemény! Pár órája jelentették be: Tiltólistára került EZ a magyar gyógyszer, amit százezrek szednek! Ha beveszed leállhat a szíved! Életveszélyes! Sajnos nagyon sokan szedik Magyarországon is EZEKET:
A legnépszerűbb láz- és fájdalomcsillapító gyógyszereket Magyarországon recept nélkül lehet kapni. A betegtájékoztatókon rengeteg mindent találunk, többek között azt is, hogy e gyógyszerek egy része veszélyes lehet a szívre. Mutatjuk mi az, amin változtatni tudsz az egészséged érdekében.
- Már a nem szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazásának első heteiben is lehet tőlük stroke-ot vagy szívrohamot kapni.
- A nem szteroid gyulladáscsökkentők növelhetik a stroke és a szívroham kialakulásának kockázatát olyan esetekben, amikor bizonyos kockázati tényezők fennállnak, és olyan esetekben is, amikor nem.
- Korábban úgy tartották, hogy az összes nem szteroid gyulladáscsökkentő hasonló mértékben növeli a két említett megbetegedés kialakulásának kockázatát, de ebben már egyáltalán nem olyan biztosak.
Matthew Kreuter, a St Lous-i Washington Egyetem munkatársa, szintén az NPR-nek nyilatkozva, adott némi magyarázatot az FDA fogalmazásmódjára:
A célja ennek a címkének [figyelmeztetésnek] természetesen nem csak az, hogy a betegekhez eljusson. Vannak jogi [felelősségi] okai is annak, hogy ezeket a címkéket kihelyezik
Szerinte legtöbben nem olvassák el az apró betűs részeket, így ezen figyelmeztetéseknek nincs túl nagy hatása. Hozzáteszi viszont, hogy az orvosoknak jobban oda kell figyelniük, amikor felírnak egy-egy ilyen gyógyszert.
Vannak más rizikó faktorok is?
Általánosságban el lehet mondani, hogy a nem szteroid gyulladáscsökkentőkön kívül is akadnak szép számmal rizikó faktorok, melyek megléte esetén nagyobb esélyünk van szív- és érrendszeri megbetegedéseket, például szívinfarktust vagy stroke-ot kapni.
A genfi székhelyű Világ Szív Szövetségének tájékoztatása szerint ugyanakkor jó hír, ezek közül számos körülményen módunkban áll változtatni.
Ezen megváltoztatható kockázati tényezők között említik
- a magas vérnyomást,
- a magas koleszterin szintet,
- a dohányzást,
- a testmozgás hiányát,
- a nem megfelelően kezelt cukorbetegséget,
- a stresszt,
- a zsíros étrendet, illetve
- a szegénységet.
Igen, a szegénységet. Azt írják, hogy mindegy hol élünk a világon, a szegénységből adódó körülmények fokozzák az esélyünket arra, hogy stroke-ot vagy szívrohamot kapjunk.
Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy míg Genfből nézve a szegénység a megváltoztatható kockázati tényezők közé tartozik, ez Magyarország legelmaradottabb régióiban nem inkább adottság-e.